Photo of the Day

Sometimes when we look at government statistics, we learn that the United States government is trillions of dollars in debt.  But the number 1 trillion is a little too much for our feeble minds to handle.  So lets break this money down into increments of 1,000 dollars and visualize it. 

Ironically, things are expensive. Government agents don’t shop at Costco or get shit on clearance.  They have a convoluted buying process full of nepotism and cronyism.   Sometimes we just don’t do that math on the whole and we’re just as silly with our money.  Here are 14 different manifestations of 1,000 dollars using normal every day stuff.

 

 

Screen Shot 2014-04-17 at 9.45.30 AM

If a dozen Dunkin Donuts costs about 5 dollars, then 1,000 dollars equals 200 dozen dounts.

If a gallon of water costs 1.20 a gallon, then about a years supply costs about 1.20.

If a gallon of water costs 1.20 a gallon, then about a years supply (833 gallons) is about 1,000

 

1,000 baloons is a pretty considerable cost at $1 a baloon

1,000 balloons is a pretty considerable cost at $1 a baloon

 

At the median price of 10 dollars for a dildo, why not buy in bulk?

At the median price of 10 dollars for a dildo, why not buy 100 dildos in bulk?

 

Sure, the toilet paper costs 5 bucks, but making a designer dress costs a thousand.

Sure, the toilet paper costs 5 bucks, but making a designer dress costs a thousand.

 

3 pairs of Nike Lebron James shoes

3 pairs of Nike Lebron James shoes

 

at 1$an apple, 1000 apples equals 1,000$

at $1 an apple, 1000 apples equals $1,000

 

At 12.75 a pack, (New York Prices) a person can purchase a bit less than 8 cartons of cigarettes.

At 12.75 a pack, (New York Prices) a person can purchase a bit less than 8 cartons of cigarettes.

 

A person can either purchase 100 gallons of gourmet popcorn for $1,000 or refill 800 times at the movie theater for $10

A person can either purchase 100 gallons of gourmet popcorn for $1,000 or refill 800 times at the movie theater for $10

at a little over $4.25 a gallon, a person can purchase about 7 barrels full of gas.

Gasoline-at a little over $4.25 a gallon, a person can purchase about 7 barrels full of gas.

 

At about 75 cents an ounce, ball park beer is more expensive than jet fuel.  Or you can purchase about 83 16 oz cups for 1,000

At about 75 cents an ounce, ball park beer is more expensive than jet fuel. For $1000, a person can purchase about 83-16 oz cups of cheap ball park fizz.

at the price of $50 dollars a month for an iphone, it will take 2.5 years to spend $1,000 on your phone bill

at the price of $50 dollars a month for an iphone, it will take 2.5 years to spend $1,000 on your phone bill

 

You can buy a one hour introduction with a comely escort

You can buy a one hour introduction with a comely escort

 

At 10 dollars an hour, 1,000 dollars icome is actually 110 hours after taxes.  This is a bit over 2 weeks of full time (40 hours a week) work.

At 10 dollars an hour, 1,000 dollars income is actually 110 hours after taxes. This is a bit over 2 weeks of full time (40 hours a week) work.  Spend your money wisely. 

 

 
Speak Your Mind
Tell us what you're thinking... and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

Related Photos

 

Related Galleries